HIF Logga
Hallarydsloppet
1 april 2024

 

Tidigare års resultat 2023, 2022, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2006, 2005

Promenadklass 2024


Hallarydsloppet 2024 2024-04-01
Herrar 21 km 21000 meter
1 Simon Bloss -89 IFK Växjö / Craft Run Team 75.37 3.36
2 Nick Lightfoot -99 Chalfont Massive 75.43 3.36
3 Klas Persson -81 SK Graal 81.16 3.52
4 Fredrik Stålmark -96 Växjö Löparklubb 83.03 3.57
5 David Axelsson -96 Mölndals AIK 84.50 4.02
6 Henrik Alm -89 Osby 86.42 4.07
7 Niklas Hansson -80 Elmhults Sport Club 89.00 4.14
8 Lars Jönsson -68 Ryssbergets IK 90.10 4.17
9 Jörgen Schöld -76 Ljungby 91.09 4.20
10 Mattias Ekman -82 Apladalens LK 94.20 4.29
11 Simon Kristoffersson -93 Ljungby FIK 94.35 4.30
12 Charlie Gaut -94 Hallaböke 101.59 4.51
13 Robert Heu -60 Häljarp 104.34 4.58
14 Pavlo Polupan -86 Sweden Stands With Ukraine 106.39 5.04
15 Per-Erik Mörck -66 Hässleholms AIS 109.34 5.13
16 Morgan Jönsson -61 Osby 109.43 5.13
17 Marcus Magnusson -79 Ljungby 114.11 5.26
18 Alf Jönsson -71 - 115.02 5.28
19 Michael Fox -77 Sweden Stands With Ukraine 116.44 5.33
20 Partric Lundvall -68 Växjö Löparklubb 116.57 5.34
21 Axel Berg -94 Diö 119.25 5.41
22 Satishkumar Ramasamy -83 Elmhults Sport Club 129.32 6.10
23 Henrik Altvik -78 - 131.59 6.17
24 Ravi Shankar -79 Elmhults Sport Club 132.52 6.19
25 Reza Tadayoni -62 - 134.41 6.24
26 Markus Åberg -72 Ljungby 139.04 6.37


Damer 21 km 21000 meter
1 Anna Hedenfeldt -81 Högby IF 92.36 4.24
2 Malin Johansson Sahlström -95 - 93.04 4.25
3 Camilla Bloss -91 IFK Växjö 99.06 4.43
4 Malin Rudolfsson -89 OK Gynge 104.25 4.58
5 Elin Holmstrand -84 SK Graal 105.49 5.02
6 Iman Malaekah -03 Ytterby 109.12 5.12
7 Lotta Mörck -66 Hässleholms AIS 110.33 5.15
8 Elin Sjölin -85 Annerstad 113.13 5.23
9 Caroline Holst -80 Götgatan Runners 117.35 5.35
10 Angelina Hjalmarsson -83 Osby 120.51 5.45
11 Hanna Palm Johansson -90 - 123.10 5.51
12 Vera Altvik -05 - 137.58 6.34
13 Julia Sundbüe -95 Ljungby 150.33 7.10
14 Jennifer Petersson -99 - 151.32 7.12
15 Lena Petersson -66 - 151.33 7.13


Herrar 9,8 km 9800 meter
1 John Kingstedt -92 Hässelby SK 32.54 3.21
2 Joakim Edvardsson -83 Hässleholm Freeflow 35.39 3.38
3 Jakob Gustafsson -93 Ljungby 38.03 3.52
4 Johan Eriksson -82 338 Småland 38.13 3.53
5 Jonas Almarsson -71 SK Graal 38.30 3.55
6 Linus Waldén -88 SK Graal 39.04 3.59
7 Nils Andersson -89 Hässleholm 39.52 4.04
8 Elias Karlsson Vigenstorps Jaktlag 42.43 4.21
9 Mikael Löfstedt -73 Pan Kristianstad 42.56 4.22
10 Vilmer Hansson -06 Lönsboda 43.04 4.23
11 Marcus Petersson -81 Ljungby 44.13 4.30
12 Hamish Bell -79 - 44.54 4.34
13 Ola Simonsson -86 Bjärnum 45.12 4.36
14 Lucas Jansson -03 Ljungby FIK 45.14 4.36
15 August Nord -03 Ljungby 45.23 4.37
16 Vladimir Bykov -78 Elmhults Sport Club 45.44 4.40
17 Edvin Andersson -05 - 46.04 4.42
18 Andreas Hellqvist -79 Majornas IK 46.36 4.45
19 Felix Fernebring -91 Göteryd 47.05 4.48
20 Hampus Ahlsén -79 Älmhult 47.54 4.53
21 Martin Hellberg -83 Nordic Wellness 48.26 4.56
22 Rasmus Bergqvist-84 Elmhults Sport Club 48.48 4.58
23 Mathias Pedersen -77 Hallaryds IF 49.08 5.00
24 Sixten Persson -08 SK Graal 49.43 5.04
25 Bengt Brink -54 Hässleholm Freeflow 50.15 5.07
26 Emil Björck -86 Munka Ljungby 50.47 5.10
27 Henrik Wieslander -82 Elmhults Sport Club 51.04 5.12
28 Axel Johansson -85 Nybygden IK 51.10 5.13
29 Stefan Dahl -83 - 51.30 5.15
30 Nils Eriksson -14 OK Gynge 51.59 5.18
31 Göran Eriksson -86 OK Gynge 52.15 5.19
32 Peter Karlsson -73 Älmhult 52.21 5.20
33 Jon Johnsson -84 Hallaryds IF 52.36 5.22
34 Lukas Vrba -83 Älmhult 52.43 5.22
35 Håkan Nilsson -76 SK Graal 53.11 5.25
36 Ludwig Wallertz -03 Ljungby 53.23 5.26
37 Niclas Fleischer -67 Ugglepaddehökarna 53.46 5.29
38 Dan Falk Johansson - FK Finn 54.08 5.31
39 Joakim Aronsson -78 Jönköping 54.29 5.33
40 Kennert Lundgren -62 Västra Frölunda 55.15 5.38
41 Martin Nilsson -73 - 56.04 5.43
42 Anirudh Parti -86 Elmhults Sport Club 56.08 5.43
43 Stefan Ekström -72 Osby 56.12 5.44
44 Urban Johansson -60 Elmhults Sport Club 56.24 5.45
45 Niklas Hansson -67 Pan Kristianstad 57.16 5.50
46 Claes Mårtensson -61 Brokhult 57.19 5.50
47 Ulf Johansson -63 Vigenstorps Jaktlag 57.52 5.54
48 Elias Azzi -67 Älmhult 58.54 6.00
49 Roy Svensson -66 - 59.03 6.01
50 Leif Axelsson -63 SK Graal 59.16 6.02
51 Andreas Lindqvist -75 Linkens Bygg 59.21 6.03
52 Marcus Lundberg -77 - 61.02 6.13
53 Alexander Wästergård -95 - 67.33 6.53
54 Matz Olof Johansson -49 Elmhults Sport Club 67.36 6.53
55 Viktor Wästergård -98 - 67.40 6.54
56 Jörgen Persson -50 Ryssbergets IK 79.26 8.06


Damer 9,8 km 9800 meter
1 Evelina Folkesson -90 Solvikingarna 40.28 4.07
2 Rebecca Arnesson -92 IFK Växjö 41.12 4.12
3 Marie Blomster Petersson -86 Elmhults Sport Club 43.27 4.26
4 Paulina Gambill -00 Chalfont Massive 47.58 4.53
5 Elin Danielsson -03 Osby 48.42 4.58
6 Johanna Karlsson -96 - 48.59 4.59
7 Malin Hallberg -80 Lönsboda 49.26 5.02
8 Gabrielle Johansson Vigenstorps Jaktlag 51.07 5.12
9 Wellie Wilsson -03 Osby 55.45 5.41
10 FIlippa Åkesson -02 Lidhults GOIF 55.47 5.41
11 Jessica Nilsson -81 Fjälkinge 56.31 5.46
12 Vikte Klimkviciute -88 Sweden Stands With Ukraine 56.56 5.48
13 Amilia Tångne -90 Sweden Stands With Ukraine 56.57 5.48
14 Kim Hedensted -93 Hallaböke 58.33 5.58
15 Jonna Johnsson -91 Hallaryds IF 59.26 6.03
16 Maria Haglund -75 - 61.24 6.15
17 Carolina Almarsson -77 SK Graal 61.56 6.19
18 Linda Kundberg -75 - 62.11 6.20
19 Emma Persson -93 Yngsjö 64.17 6.33
20 Sandra Berglund -83 Markaryd 64.48 6.36
21 Veronica Wästergård -73 - 68.54 7.01
22 Kristina Ponting -61 IF UDD 103.52 10.35


Herrar 6 km 6000 meter
1 Anton Wretström -97 SK Graal 22.45 3.47
2 Tess Belay UF Contact 26.52 4.28
3 Stefan Hedenfeldt -76 Högby IF 26.56 4.29
4 Thim Isaksson -95 SK Graal 27.20 4.33
5 Emil Johansson -86 Ljungby 29.01 4.50
6 Ola Götesson -69 SK Graal 30.19 5.03
7 Adam Hallborg -95 Växjö 30.37 5.06
8 Juha Luukkonen -64 Markaryd 31.00 5.10
9 John Ritsinger -78 Lagan 32.01 5.20
10 Henrik Petersson -71 Lidhults GOIF 32.28 5.24
11 Walter Aronsson -12 Norrköping 32.56 5.29
12 Roberth Olsson -81 Norrköping 33.08 5.31
13 Kjell Johnsson -58 Hope 587 33.40 5.36
14 Martin Andersson -77 - 37.07 6.11
15 Joel Mörk -99 - 37.26 6.14
16 Joel Rosén -96 - 37.32 6.15
17 Bo Johnsson -55 Hallaryds IF 39.01 6.30
18 Tero Hedin Väisänen -60 Bor 40.32 6.45
19 Ulf Börjesson -58 Hallaryds IF 41.39 6.56
20 Haribabu Vasudevan -87 Elmhults Sport Club 44.01 7.20
21 Isak Malberg -11 Älmhult 45.32 7.35
22 Krister Karlsson -65 Växjö Löparklubb 45.33 7.35
23 Elias Erämaja -88 Finska klubben 46.09 7.41
24 Anders Persson -51 UF Contact 46.12 7.42
25 Lars Åke Johansson -69 Elmhults Sport Club 47.22 7.53
26 Jörgen Johansson -72 Elmhults Sport Club 49.07 8.11
27 Stig-Åke Johansson -44 Elmhults Sport Club 50.42 8.27
28 Björn Andersson -59 Ännu mer försoffad... 51.11 8.31
29 Michael Madsen -61 Isover 51.12 8.32
30 Leif Karlsson -49 UF Contact 51.51 8.38
31 Lars Ohlsson -63 FK Göingarna 66.01 11.00
32 Meb Johansson -63 Värend GN 85.28 14.14


Damer 6 km 6000 meter
1 Elin Brink -97 Mölndals AIK 21.04 3.30
2 Nesrin Larsson -80 Agunnaryd IF 28.12 4.42
3 Mathilda Nilsson -04 Markaryds FK 28.31 4.45
4 Linda Persson -83 SK Graal 30.35 5.05
5 Veronika Dahl -84 - 30.58 5.09
6 Lina Malberg -89 Älmhult 32.49 5.28
7 Rebecca Åkerberg -89 Osby 33.10 5.31
8 Jeanette Mårtensson -83 - 33.20 5.33
9 Hanna Belfrage -85 Finska klubben 34.04 5.40
10 Veronika Stein-Lundgren -99 Västra Frölunda 34.14 5.42
11 Kristina Aronsson -81 Norrköping 34.32 5.45
12 Jennifer Becker -91 Traryd 35.39 5.56
13 Frederikke Isaksson -87 Vittsjö GIK 35.40 5.56
14 Natalia Bykov -81 Elmhults Sport Club 36.32 6.05
15 Adelie Centerstam -99 - 37.25 6.14
16 Clara Jensen -97 - 37.33 6.15
17 Cecilia Toriverefelt -66 Hässleholm Freeflow 38.11 6.21
18 Kerstin Nilsson -60 Markaryds FK 40.29 6.44
19 Ylva Gambill -66 Chalfont Massive 41.20 6.53
20 Anette Hedin Väisänen -62 Bor 41.25 6.54
21 Rachel Keeler -80 Hallaryd 42.18 7.03
22 Sandra Bladh -89 Benakull 46.08 7.41
23 Viveca Ritsinger -80 Lagan 47.08 7.51
24 Menka Sharma -82 Elmhults Sport Club 51.46 8.37
25 Manali Thever -83 Elmhults Sport Club 52.01 8.40


P 16 3350 meter
1 Isak Kämpe -09 Ängelholms IF 12.50 3.49
2 Konstantin Bykov -08 Elmhults Sport Club 14.40 4.22


F 16 3350 meter
1 Elin Ritsinger -08 Lagan 17.13 5.08
2 Linnea Almarsson -08 SK Graal 26.47 7.59


P 14 3350 meter
1 Hannes Aronsson -10 Älmhult 15.04 4.29
2 Eric Bell -10 - 15.57 4.45
3 Jesper Dahl -11 - 16.44 4.59
4 Leo Aronsson -10 Wätterbyggdens basket 22.21 6.40
5 Rudra Singh -10 Elmhults Sport Club 23.18 6.57


F 14 3350 meter
1 Nilla Persson -11 Markaryds FK 15.37 4.39
2 Elise Lagerqvist -11 Huddinge IF 16.09 4.49
3 Lidiia Bykov -11 Elmhults Sport Club 16.11 4.49
4 Ines Ritsinger -10 Lagan 21.39 6.27
5 Elsa Isaksson -13 Vittsjö GIK 21.59 6.33
6 Nelly Larsson -12 Agunnaryd IF 27.57 8.20


I enlighet med Svenska Friidrottsförbundets regler (se Q & A Tävlingar för barn) publicerar Hallaryd IF inte resultat för barn 11 år och yngre på Internet (P8/F8, P10/F10 och P12/F12). Resultaten anslås dock på tävlingsdagen. Vid frågor om resultaten är ni välkomna att kontakta Hallarydsloppet@gmail.com.


Tävlingen administreras med Running Man v2.3. Licensierad till: Hallaryds IF. Licensnummer: 1003